De Badhoeve-trilogie - Een historische romanreeks - Gera Raakt
TOP
De Badhoeve trilogie - Historische romanreeks van Marja Visscher
Boeken & Lezen

De Badhoeve-trilogie – Een historische romanreeks

De Badhoeve-trilogie is een historische romanreeks en werd geschreven door Marja Visscher. Het gaat over boerderij De Badhoeve en haar bewoners. Het verhaal speelt zich af in de periode dat de Haarlemmermeerpolder net is drooggelegd.

Badhoeve 1 – Lied van wind en water

Het eerste deel van De Badhoeve-trilogie is Lied van wind en water. Wanneer advocaat Jacob Amersfoordt zijn vrouw verliest in het kraambed, zoekt hij troost op het water. Tijdens een vaartocht smeedt hij ambitieuze plannen voor een modern landbouwbedrijf in de net drooggelegde Haarlemmermeerpolder.

Eenmaal terug in Amsterdam ontmoet hij de begaafde pianiste en componiste Hermina Dijk. Hun liefde bloeit snel op, maar de vrijgevochten Hermina is niet van plan haar muzikale carrière op te geven voor een toekomst als boerin. Terwijl Jacob steeds meer opgaat in zijn droom, kiest Hermina haar eigen weg richting Parijs.

Badhoeve 2 – Sporen in het polderland

In het tweede deel van De Badhoeve-trilogie, Sporen in het polderland, volgen we het bewogen leven van Jacob en Hermina in de jonge Haarlemmermeerpolder. Er zijn nog altijd geen voorzieningen als een school, kerk of gemeentehuis, maar Jacob blijft zich onvermoeibaar inzetten voor de opbouw van de gemeenschap. Maar het is pionieren geblazen en de wel alom aanwezige cafés en overmatig drankgebruik maken het werk er niet eenvoudiger op.

Ook op boerderij De Badhoeve zelf heerst onrust. De kinderwens van Jacob en Hermina blijft onvervuld, en het gemis legt een zware schaduw over hun huwelijk. Hun toekomst in de polder staat op losse schroeven…

Badhoeve 3 – Een schone getuigenis

Een schone getuigenis vormt het aangrijpende slotstuk van Marja Visschers Badhoeve-trilogie. Terwijl epidemieën als malaria, tyfus, cholera en veepest het platteland teisteren, ontkomt ook de Haarlemmermeerpolder niet aan de ellende. Jacob en Hermina staan voor onmogelijke keuzes: rigoureuze maatregelen botsen met het verzet van de bevolking, veestapels worden geruimd, boeren komen in opstand. De polder verandert in een plek vol verdriet en verzet.

Als de rust eindelijk weerkeert, zijn Jacob en Hermina op. Teruggetrokken op boerderij De Badhoeve vinden ze troost in muziek, in de vorm van een oratorium dat Jacobs woorden en Hermina’s compositie samenbrengt. In deze meeslepende historische roman worden verlies, liefde en doorzettingsvermogen op een indrukwekkende manier met elkaar verweven.

Veelgestelde vragen over De Badhoeve-trilogie

Moet je de delen van De Badhoeve-trilogie in volgorde lezen?

Ja, het is aan te raden om de boeken in volgorde te lezen. De verhaallijnen bouwen voort op elkaar, net als de persoonlijke en maatschappelijke ontwikkelingen van de hoofdpersonen Jacob en Hermina.

Is de Badhoeve-trilogie gebaseerd op echte gebeurtenissen?

Ja. De trilogie is gebaseerd op het leven van Hermina Dijk en Jacob Amersfoordt, een muzikaal wonderkind en een burgemeester-pionier. Ze leefden in de 19e eeuw en speelden een belangrijke rol bij de ontginning van de Haarlemmermeer.

Heeft Hermina Dijk echt bestaan?

Absoluut. Hermina Dijk (1819–1896) was een componist, violiste en pianiste die al op jonge leeftijd optrad voor publiek en zelfs koninklijk bezoek. Na haar huwelijk verdween ze grotendeels uit de schijnwerpers, maar bleef muziek maken.

Wat is de Badhoeve?

De Badhoeve was een modelboerderij in de Haarlemmermeer, opgericht door Jacob Amersfoordt. Het was een toonbeeld van vooruitstrevende landbouw en trok veel nationale en internationale belangstelling.

Zijn de originele composities van Hermina Dijk nog ergens te beluisteren?

Een aantal stukken zijn bewaard gebleven, waaronder haar oratorium Gottes Allgegenwart. Ze worden soms nog uitgevoerd of zijn online terug te vinden via platforms zoals NPO Klassiek of het Nederlands Muziek Instituut.

Ben je op zoek naar nog meer tips en inspiratie? Bekijk dan zeker de verzamelpagina Thema’s & Ideeën even.

Vond je dit artikel leuk en wil je in de toekomst niets meer missen? Volg me dan op Facebook of Pinterest of meld je aan voor de nieuwsbrief. Als je je nu inschrijft (dat kan hier), ontvang je direct een gratis printable met complimentenkaartjes en samenkaartjes voor meer verbinding thuis.

Gera Stockschen

Op GeraRaakt.nl deel ik mijn ervaringen met het (gezins)leven dat mede door ADHD en autisme af en toe erg interessant is. Ik kan moeilijk stilzitten en heb veel interesses die ik graag tot op de bodem uitzoek. In steekwoorden omschrijf je mij het beste als: boekenwurm, blogger en levensgenieter. Wil je meer weten? Ga dan even naar de pagina Over mij.

«

what do you think?

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.